Diğer DW Blogları DW.COM

Buluşma Noktası

Türk ve Alman kültür dünyası burada buluşuyor

Dağda yaşayanların dindarlığı

Bavyera’daki Türkler hayatlarından neden bu kadar memnunlar?

Dağlar doğanın amansız gücüdür. Aniden değişen havanın kopardığı fırtına ve yağmur vadide yaşayan canlılara ölüm getirir. Bu her mevsim böyledir. Dağlardaki keçiyolları emin değildir, yardan düşen her zaman sağ kurtulamaz.

Bu tehlikeler yüzünden dünyanın bütün dağlık bölgelerinde yaşayanlar fazlasıyla dindardırlar. Tanrının kendilerini koruması için inançlarını güçlendirirler. Bu Himalayalar’da da, Anadolu’da da, Bavyera dağlarında da böyledir. Doğu Karadeniz Dağları tıpkı Karwendel gibidir.“Dedemlerin Berlin’e yerleşmemesine o kadar seviniyorum ki. Tanrıtanımaz Berlin’e değil, Bavyera’ya gittiler. Allah razı olsun! Bavyeralılar dindar insanlar, kiliseye gitmeyi hiç ihmal etmezler. Tanrı korkusuyla yaşarlar, ürünlerine bereket vermesi için dini alaylar yaparlar, ekin tarladan kalkınca da şükran alayları düzenlerler”, diyor Münihli Bülent ve ekliyor: “Tıpkı Anadolu insanı gibi örf ve adetlerine sadıktırlar, bayramlarda yerel kıyafetlerini giyer, kutlar, bira içerler. Birayı övmek için ‘Oktoberfest’ adlı muazzam bir şölen düzenlerler. Biz buna Bira Bayramı deriz”, diyor Bülent gülerek. Sözlerini, “Ama bazıları oruç da tutar. Oruç için de özel bira yapmışlar. Papazlar, oruçtayken yalnızca sıvı gıda almaya karar vermiş ve kuvvetli bir bira imal etmişler; kurnaz adamlar bu Bavyeralılar”, diyerek tamamlıyor.

Tıpkı Bavyeralılar gibi Türkler de Almanya’nın geleneklerine bağlı bir azınlığı sayılırlar. Diğer Almanlar Bavyeralılara da biraz kuşkulu ve yukardan bakarlar. Gerçi çoğunluk onları topluma entegre etmeye ihtiyaç duymaz ama Bira Bayramı’nı da kaçırmaz.

Çünkü Almanya da çok kültürlü, çok dinli ve farklı adetlerin yaşatıldığı bir ülkedir. Birbirinden farklı halk grupları kendi şiveleriyle konuşsalardı, aralarında anlaşamazlardı. Bu farklılık Almanlara normal geliyor. Türkiye’den gelenlerin de farklı halk gruplarına ait olduklarını kavramakta ise zorlanıyorlar. Hepsini aynı kefeye koyuyorlar.

Bütün dünyadaki inananlar gibi Bavyeralı da Anadolu insanı da dininle alay edilmesinden ve dindarlığına dil uzatılmasından hoşlanmaz.

Bavyeralı dağda bir Müslüman’a rastladığında, ona “Allah esirgesin” anlamında “Pfiadi” diyerek selam verir. Müslüman da onu “Allah’a ısmarlar”.
© Deutsche Welle 

Metin: Werner Felten

Çeviri: Ahmet Günaltay

Editör: Nihat Halıcı

Tarih

19.10.2012 | 07:30

Paylaş

Geri bildirim

1 Yorum

1 Yorum

  • Enteresan yazi, Bavyera ama Almanya’nin genelini yansitmaz.. Her zaman biraz farkliydilar 🙂 Yandaki “Brezel” cok güzel gözüküyor…

Yorum yaz